Fotowoltaika- koszty składające się na instalacje

Ile kosztuje fotowoltaika?

Jeśli jesteś zdecydowany na montaż paneli fotowoltaicznych na potrzeby domowe, musisz zdawać sobie sprawę co wchodzi w skład instalacji, oraz na czym nie warto oszczędzać. Do kosztów inwestycji należy wyróżnić następujące części składowe:

-montaż, który generuje 15% kosztów inwestycji. Im sprawniejsza, oraz bardziej doświadczona ekipa, tym wyższa stawka za godzinę jej pracy.

-konstrukcja, oraz oprzyrządowanie, które generuje 20% kosztów inwestycji. Mowa o konstrukcji nośnej paneli, przewodów, oraz śrub montażowych.

-inwerter, który odpowiada za 20% kosztów inwestycji. Dzięki niemu prąd stały pochodzący z paneli zamienia się na prąd zmienny.

-panele fotowoltaiczne, które generują mniej więcej 45% kosztów inwestycji. Jest to najdroższy element instalacji, jednak jak widać nie jedyny.

Fotowoltaika – elementy, na których nie powinieneś oszczędzać

Zastanawiając sięile kosztuje fotowoltaika w Polsce w 2022 roku, warto mieć na uwadze, że elementy powinny być  dobrej jakości, aby nasza domowa elektrownia zielonej energii nie była wadliwa. W związku z tym, elementy fotowoltaiki, na których nie opłaca się oszczędzać to:

-inwerter, inaczej mówiąc falownik, który zmienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który można wykorzystać w urządzeniach elektrycznych w domu. Jest to bardzo złożone urządzenie, które statystycznie ulega awarii częściej, niż same panele PV. Zdecydowanie należy unikać urządzeń z najniższej półki, ponieważ każda usterka spowoduje przerwę w pracy całej instalacji.

-panele fotowoltaiczne, jako podstawowy komponent instalacji fotowoltaicznej muszą sprawdzać się pod kątem niezawodności całego systemu. Materiały, z których zostały wyprodukowane panele mają niezwykłe znaczenie dla powodzenia całej instalacji. Najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się najwyższą wydajnością, oraz ceną.

-montaż instalacji fotowoltaicznej- ludzie, którzy zajmą się montażem mają ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie instalacji. Od nich zależy jak finalnie czy dojdzie do usterek na samym początku korzystania z paneli. Tańsze ekipy zazwyczaj nie mają zbyt dużego doświadczenia w montażu instalacji, w związku z tym mogą uszkodzić poszczególne elementy, lub nie pracować z należytą starannością. Pamiętaj, że koszt samej instalacji jest znaczny, w związku z tym nie powierzaj komponentów ludziom bez doświadczenia, oraz umiejętności pracy z nimi. Odpowiedzialność koniec, końców i tak będzie Twoja. Jeśli będziesz szukał oszczędności w miejscach, gdzie jakość powinna stanowić jedyny warunek, znacznie więcej pieniędzy wydasz na serwis niż na kupno elementu.

Posts Tagged with…